Hans Jensen-Fangel's Slægtsdatabase

Jørgen Fangel Jensen1.jpg

Tegværksarbejder Jørgen Fangel JensenAge: 90 years18891979

Name
Tegværksarbejder Jørgen Fangel Jensen
Type
birth name
Name prefix
Teglværksarbejder
Given names
Jørgen
Surname
Jørgen Fangel Jensen@N.N.
Birth August 6, 1889 44 45
Marriage of a siblingGaardejer Johan ChristensenMaren Jensen FangelView this family
November 12, 1896 (Age 7 years)
Marriage of a siblingMejeribestyrer Hans Jensen-FangelAnne JensenView this family
Type: Religious marriage
March 27, 1903 (Age 13 years)
Marriage of a siblingChristen Jensen FangelEline Christine KjerView this family
March 27, 1903 (Age 13 years)
Death of a paternal grandmotherMaren Hansen
November 24, 1903 (Age 14 years)
Burial of a paternal grandmotherMaren Hansen
November 28, 1903 (Age 14 years)
Marriage of a siblingGaardejer Jes Lorenzen SolmerAnna Jensen FangelView this family
February 23, 1906 (Age 16 years)
Death of a brotherMaskinbygger Peter Jensen Fangel
June 17, 1909 (Age 19 years)
Birth of a daughter
#1
Anne Marie Fangel Jensen
April 3, 1915 (Age 25 years)
Death of a daughterAnne Marie Fangel Jensen
May 6, 1918 (Age 28 years)
Death of a motherAnne Hansen
March 8, 1931 (Age 41 years)
Burial of a motherAnne Hansen
March 13, 1931 (Age 41 years)
Death of a fatherBoelsmand Hans Jensen Fangel
March 23, 1932 (Age 42 years)
Burial of a fatherBoelsmand Hans Jensen Fangel
March 28, 1932 (Age 42 years)
Death of a brotherChristen Jensen Fangel
August 21, 1937 (Age 48 years)
Death of a sisterMaren Jensen Fangel
June 24, 1943 (Age 53 years)
Death of a brotherMejeribestyrer Hans Jensen-Fangel
January 15, 1944 (Age 54 years)
Cause: Sukkersyge
Birth of a granddaughter
#1
Anne Marie Andersen
April 5, 1946 (Age 56 years)
Death of a sisterAnna Jensen Fangel
October 4, 1950 (Age 61 years)
Death of a brotherSkibsreder - Marineofficer Jens Jensen Fangel
January 1, 1953 (Age 63 years)
Address: 621 Varnum St., Washington DC, USA
Burial of a brotherSkibsreder - Marineofficer Jens Jensen Fangel
January 15, 1953 (Age 63 years)

Address: Collins Funeral Home, 3821, 14th street, Washington, USA
Note: Comrades of "Admiral George Dewey Naval Camp no. 7, United Spanish War Veterans".
Occupation
Teglværksarbejder

Residence
Number of marriages
1

Death August 26, 1979 (Age 90 years)
Religion
Luthersk-evangelsk

AddressKobberholm v. Graasten

Address line 1: Kobberholm v. Graasten
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 20, 1870Havnbjerg Kirke
2 years
elder brother
Onkel Jens JF.jpgSkibsreder - Marineofficer Jens Jensen Fangel
Birth: October 31, 1872 27 29Hellesø, Nordborg, DK
Occupation: SkibsrederWashington, USA
Death: January 1, 1953Washington, USA
9 months
elder brother
5 years
elder brother
-7 years
elder sister
10 years
elder sister
-5 years
elder sister
Anna Jensen Fangel
Birth: January 24, 1875 29 31Holmskov, Nordborg
Death: March 7, 1875Holmskov, Nordborg
7 years
elder brother
Maskinbygger Peter Jensen Fangel
Birth: May 24, 1882 36 38Holmskov, Nordborg
Occupation: Mekaniker
Death: June 17, 1909Statshospitalet i Sønderborg, DK
7 years
himself
Jørgen Fangel Jensen1.jpgTegværksarbejder Jørgen Fangel Jensen
Birth: August 6, 1889 44 45Lundsgaardsmark, Ullerup
Occupation: TeglværksarbejderGraasten Teglværk
Death: August 26, 1979Lundsgaardsmark, Ullerup
Family with Marie Jørgensen - View this family
himself
Jørgen Fangel Jensen1.jpgTegværksarbejder Jørgen Fangel Jensen
Birth: August 6, 1889 44 45Lundsgaardsmark, Ullerup
Occupation: TeglværksarbejderGraasten Teglværk
Death: August 26, 1979Lundsgaardsmark, Ullerup
wife
daughter
Anne Marie Fangel Jensen
Birth: April 3, 1915 25 32Lundsgaardsmark, Ullerup
Death: May 6, 1918Vester Sottrup, DK
daughter
Private
son
Private
son
Private

Note

Gift m. Marie Jørgensen fra Øster Sottrup

Note

Da Jørgen skulle døbes syntes præsten at det var mere passende at Fangel navnet skulle være i 'midten'. Derfor kom han og hans familie til at hedde Fangel Jensen. Mens alle hans søskende hed Jensen Fangel.

Media objectJørgen Fangel Jensen1.jpg
Jørgen Fangel Jensen1.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 299 × 532 pixels
File size: 71 KB
Type: Photo
Media objectJørgen Fangel Jensen med familie.jpg
Jørgen Fangel Jensen med familie.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 532 × 299 pixels
File size: 84 KB
Type: Photo
Media objectJørgen Fangel Jensen.jpg
Jørgen Fangel Jensen.jpg
Format: image/jpeg
Image dimensions: 299 × 525 pixels
File size: 69 KB
Type: Photo